Як зробити гарбуз на Хелловін своїми руками?

Хеллоуїн – досить суперечливий свято. Він виник близько 2000 років тому, і належав до язичницьких ритуалів у кельтської язичницькій культурі. Він знаменував перехід світлої частини року до темної, і в цей період (за повір’ям) відкривалося вікно у потойбічний світ. Святкується свято Хеллоуїн 31 жовтня, в переддень Дня Всіх Святих.

Поступово традиція святкувати Хеллоуїн охопила майже всі країни світу, починаючи із стародавніх Ірландії і Шотландії. В ніч з 31 жовтня на 1 листопада у світі знову оселиться трохи містики, адже сили темряви візьмуть владу в свої руки. І незважаючи на те, що офіційно це свято відзначається в західних країнах – у нас теж буде багато веселощів і розіграшів.

Безперечний символ святкування Хеллоуїна, крім цікавих костюмів – гарбузова голова, яка символізує завершення збору врожаю, вогню і злобного духу, якого відлякує полум’я.

Хоча походження незвичайного символу свята і досі викликає багато суперечок. З одного боку, її походження можна з’єднати з святом врожаю, з іншого боку – вогники, які блукають у пітьмі і гарбуз з внутрішнім сяйвом, як свідчить легенда, можна поравнять з заблукалими душами, застряглими між раєм і пеклом.

Ще головний атрибут Хелловіна називається «Світильник Джека» — вирізана з гарбуза голова з підсвічуванням свічкою всередині. Виглядає вона зловісно і її страшна посмішка покликана відганяти від оселі людей злих духів і демонів. Виставляють її в будинках, на підвіконнях.

Тому давайте навчимося, як оригінально, і в той же час просто, вирізати з гарбуза таємничий світильник – головний символ свята Хеллоуїн. Тим більше вирізати її всією родиною дуже забавно.
Якщо ви медик, то для вас процес вирізання гарбузів буде як трепанація черепа, якщо ж ваші предки були індіанцями – то, значить, ви будете знімати скальп.

Існує кілька способів вирізання гарбуза але для всіх них потрібно стандартний набір інструментів, і, звичайно ж, сама гарбуз.

Що потрібно для приготування?

Перш за все нам потрібно красива помаранчева, наближена до ідеалу, круглої форми гарбуз. На її поверхні не повинно бути ніяких наростів і вад, шкірка повинна бути рівною і гладкою. Так зручніше буде малювати на ній, а потім і вирізати.

А можна взяти гарбуз і химерної форми, тоді, якщо пофантазувати – вийде ефектна голова.
Обов’язково переконайтеся в тому, що ваша гарбуз не почала підгнивати, для цього посмикайте її за качан. Якщо вона вільно выдернулась – краще вибрати іншу.

Ніж повинен бути гострим і довгим для зручності вирізування, обов’язково з прямим кінцем (не закругленим). Ложка, шило (або «циганська голка») і скребок (або лопатка для льоду) завершують набір наших інструментів.

Як вирізати гарбуз

Тепер приступаємо до самого процесу вирізання гарбуза.

На стіл покладемо у кілька шарів газетних аркушів, щоб не забруднити і не пошкодити його. Гострим ножем, який тримаємо під кутом приблизно 45, вирізаємо отвір у підставі гарбуза або в районі плодоніжки.

Ваш вибір повинен залежати від того, яким чином буде підсвічуватися гарбуз зсередини. Якщо ви захочете вставити всередину свічку, тоді вирізати отвір слід вгорі – так буде створюватися вентиляція для свічки.

Якщо ж ви будете підсвічувати гарбуз електричної гірляндою або ліхтариком – тоді отвір робіть внизу, біля основи гарбуза. Вирізання кришечки під кутом не дасть їй провалитися всередину гарбуза, якщо отвір буде зверху.

Вирізаний отвір має бути такого розміру, щоб ваша рука могла вільно проходити всередину гарбуза. Потім слід очистити ложкою і скребком всю середину гарбуза (насіння та волокна), щоб залишилася тверда частина. Насіння викидати не треба. Якщо їх підсмажити – вийде дуже смачне і корисне ласощі.

Тепер роботу ремісника замінюємо на роботу творчого працівника. Від того, наскільки зловісна вийде у вас пика, настільки успішніше вона буде відганяти від оселі злих духів в цю таємничу і престрашну ніч.

Якщо у вас є готовий шаблон, то приклейте його на бік гарбуза і приклейте скотчем. Потім шилом чи циганською голкою зробіть наколи за меж деталей мордочки. Зніміть шаблон, в місцях вирізання залишаться дірочки. За цим дырочкам слід акуратно вирізати контури «особи». Робіть поступальні і зворотні рухи. Поспішати не треба, а постарайтеся максимально акуратно дотримуватися заданого шаблону. А якщо вам потрібно вирізати фігуру з гострим кутом, потрібно вийняти ножа і вставити його вже під іншим кутом.

Якщо ж у вас не виявиться шаблону, проявіть фантазію і художні навички, намалюйте на папері фломастером «обличчя» майбутньої гарбузової голови. При цьому фломастер краще взяти легкостираемый, як для пластикових дощок. Після вирізання контурів його легко можна стерти і не залишити неохайних розлучень.

А далі дотримуйтеся наведених вище рекомендацій. Тільки вирізати слід дуже акуратно, щоб не спотворити передбачуваний образ.

Коли з мордочкою покінчено, поставте всередину запалену свічку, ліхтар або гірлянду, намотану на банку, закрийте кришкою і поставте в вибране вами місце в будинку.
Тепер можна зустрічати найстрашнішу ніч у році, свято Хеллоуїна і насолодитися їм вдосталь.

Тривимірні скульптури з гарбуза на Хеллоуїн

Незважаючи на те, що на свято Хеллоуїна вирізаються різні страшні фізіономії, одна від одної страшніші, є на світі художники-умільці, які створюють тривимірні скульптури з гарбузів, що є воістину апогеєм художньої майстерності. Вони вражають фантазією, унікальним умінням відтворити з великою точністю різних героїв фільмів, мультфільмів, містерій і пр. Стоять такі шедеври чимало, але якщо хтось і купить такий твір мистецтва, то потім буде дуже шкода його викинути. Як шкода, що вони недовговічні! А може спробуєте самі вирізати сто-небудь подібне?
Найбільш майстерним різьбярем тривимірних скульптур вважається Рей Виллэфен – американський скульптор, який спеціалізується на різьбі по гарбузам.

З дитинства маленький хлопчик Рей жив на батьківській фермі, де і проявився його талант різьби не тільки по дереву, а й по всьому, що потрапляло на очі і могло оброблятися різцем.

Художню школу Рей Виллэфен закінчив у 1991 році, але за фахом не пішов працювати, а вибрав нелегку стезю шкільного вчителя, бо перемогла його безмежна любов до дітей. Але своє вміння в вирізання скульптур з гарбуза він не залишив і доповнив його новими шедеврами з мокрого піску, в результаті чого неодноразово ставав переможцем різних міжнародних конкурсів.

А в 2011 році його навіть запросили вирізати гарбуз для Білого дому на свято Хеллоуїна.